úvod > Ročníky > 2007 > Ohlasy > 12. února 2007: Valentýnský týden ve znamení manželství byl zahájen v Senátu

12. února 2007: Valentýnský týden ve znamení manželství byl zahájen v Senátu

Politici, zástupci akademické obce, neziskových organizací i představitelé církve zahájili 12. února Národní týden manželství (NTM) v budově Senátu ČR.
 
Na oficiální tiskové konferenci pod záštitou senátora Martina Mejstříka promluvili Mgr. Rut Kolínská (Síť mateřských center), Doc. MUDr. Jana Hamanová, CSc. za Etické fórum, PhDr. Jaroslav Šturma (Českomoravská psychologická společnost), biskup plzeňský Mons. František Radkovský, Mgr. Vladímíra Šťastná z Asociace manželských a rodinných poradců a Richard Kane - zakladatel Národního týdne manželství ve Velké Británii.
 
NTM, který se letos v ČR koná poprvé, je týdenní iniciativa na podporu manželství, která bude každoročně probíhat v týdnu oslav Valentýna - stále oblíbenějšího svátku spojovaného s láskou a partnerskými vztahy. Cílem týdne je poukázat na důležitost manželství pro českou společnost a na to, že investovat do manželství se vyplatí nejen na osobní, ale i celospolečenské rovině.
 
Místopředseda Poslanecké sněmovny PČR, poslanec Jan Kasal ve svém vyjádření o podpoře NTM prohlásil: „Je snadné napsat, že dobré manželství je základ rodiny a potažmo i společnosti. Daleko obtížnější je to však osvědčit v praktickém životě. Proto si vážím každého, kdo tak pravdivě žije. Víme, že děti vnímají nejen lásku rodičů k nim samým, ale stejně (a možná ještě více) také lásku mezi rodiči samotnými. Dnešní doba závazným svazkům nepřeje, mladí lidé váhají vzít na sebe odpovědnost dlouhodobého soužití, a naše republika má jednu z nejvyšších rozvodovostí v Evropě. Mnozí z nás však mohou potvrdit, že manželství přináší především hodně dobrého.“
 
Děti si zaslouží vyrůstat v dobrém manželství
 „Spory spojenými s rozpadem rodiny a rozvody trpí v ČR ročně třicet tisíc dětí a v neúplných rodinách jich žije už téměř na 400 tisíc. Děti si zaslouží vyrůstat v dobrém manželství, ale dobré manželství není samozřejmost– to je nejen letošní téma NTM, ale také důvod proč o své manželství pečovat,“ uvedl Jan Frolík, tiskový mluvčí NTM.
Výraznou angažovanost církví a křesťanských organizací v této kampani a v péči o manželství obecně zdůraznil na tiskové konferenci Mons. František Radkovský, římskokatolický biskup plzeňský. „Církev vidí jako svůj důležitý úkol bránit tu největší minoritu, která se sama bránit nemůže, totiž děti. Každé dítě má právona to, aby vyrostlo v dobré a zdravé rodině, v dobrém manželství svých rodičů. Má právo na rodiče, kteří žijí spolu ve vzájemné lásce… Jak můžeme od mladých lidí očekávat, že založí dobré manželství a budou dobrými rodiči, když se to neměli kde naučit?“
 
NTM je zastřešující kampaní pro nejrůznější místní aktivity zaměřené na praktický rozvoj manželství, které budou probíhat v mnoha městech ČR. V Liberci bude např. jezdit historická „tramvaj pro manželství“, jinde proběhnou slavnostní obnovy manželských slibů, přednášky, semináře o manželské komunikaci, výstavy, konference, atd.
K poutavým příkladům programů, kterými chtějí v rámci Národního týdne manželství upozornit na důležitost partnerských vztahů mateřská centra, patří např. výstava svatebních fotografií a oznámení v mateřském centru Bobeš v Bohumíně. Tam chtějí zároveň odměňovat rekordmany v délce trvání manželství.
„Věříme, že ve světě, kde i mezilidské vztahy zasáhl princip jednorázového použití, pomůžeme drobnými kroky vnášet radost ze společného bytí v manželském svazku,“ uvedla Rut Kolínská, prezidentka Sítě MC v ČR.
 
Partnery NTM jsou Síť mateřských center, Společnost pro podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociace manželských poradců, nakladatelství Návrat domů, ACET, Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícečat a další organizace. Svou podporu iniciativě vyjádřila i Ekumenická rada církví a Česká evangelikální aliance.
 
 
Více informací je dispozici na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz
 
KONEC
 
Pro další informace kontaktujte:
Jan Frolík, tiskový mluvčí Národního týdne manželství
Mobil:      602 200 159
Petr Činčala, PhD., Koordinátor a tiskový mluvčí Národního týdne manželství
Mobil:      777 815 481
info@tydenmanzelstvi.cz
www.tydenmanzelstvi.cz
anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje