úvod > Ročníky > 2015 > Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Začal Národní týden manželství, na MPSV byl zahájen již devátý ročník

Jeho cílem je připomenout si alespoň jednou za rok rozmanitost a krásu manželství jako základu rodinného života. V pondělí 9. února byl na Ministerstvu práce a sociálních věcí slavnostně zahájen již devátý ročník Národního týdne manželství. Ten letošní je provázen mottem „Šťastně až do smrti? Není to jen pohádka? Jak mít vztah, který vydrží…“ Slavnostního zahájení v budově MPSV se zúčastnila řada hostů.

„Základy vztahu muže a ženy jsou v dnešní době poznamenané krizí mezilidských vztahů, přestože mediální doba vytváří úžasné technické podmínky propojení lidí. K tomu, aby mezilidské vztahy fungovaly, ale chybí duchovní a lidské hodnoty,“ řekl kardinál Miloslav Vlk.

Herec Jan Potměšil považuje uzavření manželství za zásadní a důležitý okamžik lidského života. „Dává mu smysl a ovlivňuje v něm všechno další,“ dodal Potměšil. O manželství podle židovské víry a několika příkladech z Bible mluvil rabín David Bohbot. „Manželství je důvodem k vděčnosti, důkazem lásky a přirozeným právem člověka brát se o vlastní štěstí,“ řekla soudkyně Martina Chlupáčková s odkazem na §3 Občanského Zákoníku.

„Uvědomíme-li si, že nic není samozřejmé, vede nás to k větší všímavosti se zaměřením na to pozitivní. Vytváříme příležitosti být spolu a spolu komunikovat, vzájemně se sdílet. Tento postoj přispívá k úžasu (to jsi schopen pro mne udělat?) a přitom cítíme a vyjadřujeme vděčnost, což vede ke spokojenosti a sytosti ve vztahu,“ uvedla vztahová poradkyně Milena Mikulková a dodala, že to je základní, co pomáhá udržovat manželství svěží.

Národní týden manželství vznikl v roce 1996 ve Velké Británii, v roce 2007 se poprvé konal v ČR a v současné době se připravuje ve více než dvaceti dalších zemích světa. Cílem akce je posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství a též motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství. Kromě ČR se k iniciativě připojily další země, např. Austrálie, Belgie, Irská republika, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rumunsko, Slovensko, Severní Irsko, Švýcarsko a USA. Podrobné informace jsou na www.tydenmanzelstvi.cz.

„Jednou z nejrozšířenějších akcí na zlepšení vztahů v manželství, je dlouhodobě kurz Manželské večery. Třináctkrát jsme se ženou tento kurz vedli, a i když jsme spolu šťastní už víc než 50 let, pokaždé jsme přišli na něco, čím jsme sami mohli ještě zlepšit naše vztahy,“ uzavřel tiskový mluvčí týdne manželství Jan Frolík.

Petr Habáň

tiskový mluvčí MPSV

Jan Frolík

tiskový mluvčí Národního týdne manželství

Jak se připravit na víkend ve dvou?

naplánujte si během NTM  čas pro vaše manželství

Kdy jste si naposledy udělali čas jen ve dvou a hlavně bez dětí? Odborníci tvrdí, že jednou z nejlepších věcí, které mohou vašemu manželství vrátit potřebnou energii, je čas od času vyrazit na víkend mimo domov a věnovat se čistě jeden druhému.  Některé páry si plánují takový čas i na rok dopředu.  Mnoho manželských poradců dnes dokonce doporučuje, aby si manželé pro sebe vyhradili alespoň jeden večer týdně, jeden víkend za čtvrt roku a, pokud jim to okolnosti dovolí, alespoň jeden týden za rok. Dovedete si představit, co by to mohlo znamenat pro váš vztah? Zvláště s malými dětmi rychle odvykáme tomu investovat do svého manželství a propadáme iluzi, že je bezúdržbové.  Každý vztah ale čas od času potřebuje „dobít baterie“. Níže najdete několik tipů, jak na to.

Bez plánování to nejde

V každodenní rutině nám někdy dlouhodobější plány proklouznou mezi prsty. Zkuste si třeba během valentýnského týdne spolu sednout a naplánovat víkend ve dvou nebo týden o prázdninách, kdy budou děti na táboře nebo u prarodičů. Zvláště ženy ocení, pokud budou manželé v této věci proaktivní a pokud se společný čas naplánuje déle dopředu.

Výběr místa

Poté, co si vyberete datum, samozřejmě přichází otázka místa kam jet, rezervace hotelu atd. Nemusí jít o nejluxusnější místo, ale místo, kde bude vám oběma dobře. Pobavte se o tom, co by se líbilo vám oběma.  I prostší hotely v hezkém okolí mohou skvěle splnit svůj účel. Nejde o to, kam jedete, ale co si tam vezmete s sebou. Pokud je vaším cílem především hezký společný čas a relaxace, určitě vyjdete i s menším rozpočtem. Rozhodněte se, zda chcete spíš poklidný nebo aktivní víkend a tomu místo přizpůsobte.  Jaká jsou vaše očekávání a co by vám oběma udělalo největší radost?

Ideální je plná penze nebo polopenze. Nejste-li oba zrovna nadšenci vaření, nutnost si vařit svépomocí může víkend ve dvou pokazit. Pokud jsou finance problém, přivezte si alespoň jídlo s sebou už hotové. Romantický víkend se dá udělat i bez drahých restaurací. Je-li váš rozpočet omezený, zkuste společně najít nějaká kreativní řešení.  Kvalitní společný čas se neměří tím, kolik peněz utratíte, ale jakou pozornost si budete vzájemně věnovat.

Krabice na víkend ve dvou

Další částí příprav je samozřejmě balení všeho, co budete na víkend potřebovat. Někteří preferují balení na poslední chvíli, ale jsou i kreativnější způsoby. Kromě obvyklých věcí, bez kterých se neobejdete, si některé páry připravují tzv. „krabici na víkend ve dvou“.  Je to místo, kam si můžete odložit nějaké zvláštní věci, které si chcete vzít s sebou a na které se můžete těšit. Výhodou je, že se tak můžete na společný čas lépe připravit a promyslet si, čím byste ho chtěli zaplnit.

                  Co do takové krabice patří? Co třeba román, který jste si chtěli už dávno přečíst? Malé dárky, které si můžete dát jako překvapení. Láhev šampaňského a skleničky, sýr a něco dobrého na společný večer. Nezapomeňte na hudbu, kterou máte rádi a přenosný přehrávač nebo reproduktor. Budete chtít sportovat? Vezměte si tenisové rakety, kola, běžecké boty nebo hole na nordic walking.

A co děti?

Čím více dětí máte, tím může být těžší skutečně mít čas jen ve dvou. Jakmile si na svůj víkend najdete vhodné datum, je třeba se ihned zabývat otázkou hlídání dětí. Udat tři děti na poslední chvíli může být trochu oříšek. Klíčem je tedy plánovat vše s předstihem.  Pokud se všechny děti nevejdou k prarodičům, pozvěte prarodiče na víkend k vám, aby vaše ratolesti pohlídali.  Mohli by s hlídáním na jednu nebo dvě noci pomoci vaši přátelé?  Mohli byste využít čas, kdy jsou vaše děti na táboře nebo na škole v přírodě? Buďte kreativní.  Některé páry třeba deset let nebyly jediný den bez dětí a to je opravdu dlouho. Nejsme otroky vlastních dětí.  Pokud se středobodem našeho vztahu stávají děti, můžeme lehce začít zapomínat na potřeby našeho partnera.

Několik rad na závěr

Zdravé manželství je pouze výsledkem mnoha předchozích pozitivních zkušeností a momentů, které jsme společně prožili a nashromáždili.  Víkend ve dvou může být skvělý čas pro odpočinek, zábavu, rozhovory i sex, ale není to všelék.  Udělejte si tak dobrý společný čas, jak to jen půjde, ale nezkazte si ho až přehnanými očekáváními.

                  Jednou z nejčastějších chyb také může být, že se do společného víkendu budete snažit vecpat až příliš mnoho věcí.  Jde o čas pro vaše manželství, ne o poznávací zájezd.  Když si budete svůj víkend plánovat, nechte si tam dost volného prostoru na nečekané příležitosti nebo improvizaci. Nedovolte, aby byl váš víkend natolik intenzivní a přeplněný, že popře samotný smysl, proč jste na něj jeli – užít si v klidném prostředí společnost jeden druhého.

Máte vy nějaké rady pro víkend ve dvou? Napište nám na facebook Národního týdne manželství www.facebook.com/tydenmanzelstvi

Více informací o kampani a akcích je možné nalézt zde.

Jak se připravit na víkend ve dvou?

Pozvánka na tiskovou konferenci

a zahájení Národního týdne manželství

konané

9. února 2015 od 10:30 hod.

 

v budově Ministerstva práce a sociálních věcí

Na poříčním právu 1, Praha 2, v sále "Skleník" v 1. poschodí

 

Vystoupení přislíbili:

Kateřina Jirková
MPSV, ředitelka odboru sociální a rodinné politiky MPSV

Richard Kane
zakladatel a prezident Mezinárodního týdne manželství

Miloslav Vlk
kardinál, emeritní arcibiskup pražský

Jan Potměšil
herec

David Bohbot
rabín

Martina Chlupáčková
soudkyně

Milena Mikulková
vztahová a výchovná poradkyně

Jan Frolík
tiskový mluvčí Národního týdne manželství

 

Pro vstup do budovy je nutný občanský průkaz,

trvání tiskové konference cca 55 minut

 

Více informací:                                          

info@tydenmanzelstvi.cz
www.tydenmanzelstvi.cz
+420 602 200 159

 

TZ 2015 1 Když se sejdou rabín, herec, kardinál a právník …

devátý ročník Národního týdne manželství začne opět ve valentýnském týdnu tiskovou konferencí

Další ročník Národního týden manželství ponese motto „Šťastně až do smrti – není to jen pohádka?“ a bude zaměřen na to, jak budovat vztahy, které vydrží. Celý týden, během něhož budou opět probíhat desítky akcí s tématem rozvoje manželství, zahájí tisková konference 9. února 2015 od 10:30 hod. v budově Ministerstva práce a sociálních věcí, Na poříčním právu 1, Praha 2, v sále "Skleník" v 1. poschodí.

                  Svoje vystoupení na tiskové konferenci přislíbili herec Jan Potměšil, rabín pražské židovské konzervativní komunity Bnej Israel David Bohbot, kardinál a emeritní arcibiskup pražský Miloslav Vlk, Richard Kane - zakladatel a prezident Mezinárodního týdne manželství, soudkyně Martina Chlupáčková a další řečníci.

„Národní týden manželství je skvělou příležitostí, kdy se páry mohou inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší.  Jako organizátoři NTM věříme, že svatbou vše teprve začíná a že se všechna manželství mohou s každým dalším rokem stávat něčím větším, hlubším a intimnějším.“ řekl k letošnímu týdnu pro manželství koordinátor kampaně Petr Činčala. NTM je iniciativou která spojuje celou škálu organizací, jednotlivců, odborníků, měst i církví, které již v minulých letech na oslavu manželství a pro jeho podporu zorganizovali stovky akcí po celé České republice.

„Říct, že je možné prožít šťastné manželství s jedním člověkem až do smrti, zní dnes většině lidí jako pohádka nebo nesmysl. V některých to vzbuzuje dokonce pocit nudy nebo trestu. Když se ale díváte na manžele, kteří svou cestu životem dokončili spolu, aniž by se odcizili, má to svou sílu a krásu, po které ve skutečnosti mnozí lidé touží. Štěstí, které z těchto párů vyzařuje, je spíše hlubší radosti po mnoha přestálých bouřích, které se nevyhnou nikomu.

V každém manželství přicházejí krize, časy ochladnutí i únavy. Chvíle, kdy nemilujeme „protože“, ale „přestože a navzdory“. Ale manželství nemá ve svém jádru hlavně pocit lásky, ale vůli k lásce. Nikdy si totiž nebereme toho pravého člověka, ale člověka, který má své nedokonalosti a chyby, s nimiž se dříve nebo později střetneme. Je jednoduché milovat někoho, koho neznáme, ale milovat někoho, koho známe nebo být milován i přesto, že mě ten druhý zná až do hloubi duše, to je skutečné tajemství lásky. Lásky, která se neobejde bez pravdy o nás samých, a proto nás může změnit. Takový vztah ale potřebuje čas, mnoho času.“, napsal k tématu NTM jeho tiskový mluvčí a iniciátor manželských kurzů v ČR Jan Frolík.

 

Více informací o kampani a akcích je možné nalézt na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz a www.facebook.com/tydenmanzelstvi

TZ 2015 1 Když se sejdou rabín, herec, kardinál a právník …
anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje