úvod > Studie a úvahy > Rozhovory > Eva Labusová: Rozhovor s Magdalenou Frouzovou

Eva Labusová: Rozhovor s Magdalenou Frouzovou

Je podle Vaší zkušenosti manželství dnes stále ještě vnímáno jako celoživotní smlouva, nebo má většina lidí kdesi vzadu v hlavě spíše: „…když to nevyjde, tak se rozvedeme…“?
Myslím, že lidé, kteří dnes vstupují do manželství, mají obecně dobrou vůli překonat spolu dobré i zlé. Problém je ale v tom, že v instituci manželství se začaly zdůrazňovat věci, které jsou velmi nestálé, jako např. romantická láska nebo naplno fungující vztah. Lidé se mylně domnívají, že když to takhle nefunguje, mají povinnost to řešit, a to jediné, co sami zvládnou, je jít od sebe. Všichni v současnosti známe určitou pomíjivost jakýchkoli smluv. Na ty, které jsou „na věčné časy“, nahlížíme jako na naivní, nebo životu pro svou uzavřenost velmi nebezpečné. V přírodě vidíme, že umělá řešení nejsou k ničemu a že nakonec se stejně prosadí východiska, která opět harmonizující celek. A tak je to i se společenskými jevy. V krajinách, kde postupně zavládne „zdvižený prst – bič – oprátka“, se lidem nežije dobře a snaží se najít cestu ven.
 
Nejspíš tedy i proto se současná média a potažmo povědomí lidí plní radami, jak přežít rozvod či jak uspořádat následnou péči o děti, a méně se připomíná, že fungující vztahy vyžadují spoustu času a práce. Proč dnes tolik lidí raději volí cestu stále nových začátků?
Protože je to pro ně snadnější. Dnes manželství nezaručuje jedinci existenční jistotu, a přesto vyžaduje neustálou sebereflexi a diskusi, což dříve, v jednoznačném patriarchátu, nebylo. Tedy dnešní manželství toho nenabízí tolik, a na druhé straně hodně vyžaduje. Lidé pochybují, zda jim tolik námahy stojí zato, zda není jednodušší svést se na několikaleté lásce, v níž jde vše zcela samo. A když se perpetum mobile manželství začíná zadrhávat, postaví se zase do života sami. V rodinných poradnách ovšem vidíme, že ani tohle není nic jednoduchého. A to nemluvím o tom, že je ještě třeba se postarat o děti.
 
Často slýcháme: „Rozvod je normální. Už se s ním vyrovnalo tolik dospělých i dětí, že to zvládnu taky.“ Je rozvod normální? Vyrovná se s ním každý?
Rozvod je důkazem krize zúčastněných a výrazem selhání. Spolu s autonehodami vytváří nejčastější moderní způsob traumatizace, ze které se lidé velmi těžko vzpamatovávají. Mnozí z nich, a hlavně děti z rozvedených manželství, jsou poznamenáni na celý život.
 
Je možné připravovat se na manželské krize předem? Považujete za smysluplnou předmanželskou přípravu, případně vzdělávání již v manželství, např. formou tzv. manželských večerů, přednášek, diskusních setkání apod.?
Manželství je jenom jednou z forem životních dovedností. Myslím, že v současném světě není až tak důležité znát např. vzorec kyseliny sýrové nebo střídavý proud. V životě se dnes totiž zabýváme spíše společenskými jevy. Je proto s podivem, že se ve škole tak málo pěstují dovednosti jako jsou práce a volný čas, schopnost milovat, umění být s druhými a umění být sám. Když naslouchám lidem, často si říkám, jak by se jejich trápení snížilo, kdyby to či ono věděli již ze školy. Kdyby o problémech ve vztazích a jejich řešení měli aspoň základní představu. Současná rodina v tomto ohledu bohužel často selhává a aspoň škola by to mohla pomoci dohnat. Ti, kteří své životní situaci rozumějí a chápou či si dovedou vytvořit její smysl, mají před těmi druhými ohromný náskok. Vhodné vzdělávací projekty v této oblasti by dle mého názoru zcela určitě pomohly. Při konzultacích vidím, jak mnoho našemu národu svými vtipnými knihami pomohl třeba Dr. Plzák, jejichž obsah se již dostal do všeobecného povědomí. 
 
Co považujete za základní psychohygienu manželského vztahu?
Záleží na uvědomění si, že jde vlastně o práci na sobě, a ne na partnerovi. Že jde o hodnotu, za kterou se platí časem, penězi a vlastní energií. Základní psychohygiena spočívá v umění žít spolu tak daleko či blízko, aby to pro oba bylo ještě přínosné.
 
Jak hodnotíte iniciativu tvůrců a propagátorů kampaně Národní týden manželství? Jaké další vnější iniciativy by z Vašeho pohledu instituci manželství mohly vnitřně podpořit?
Čím víc pozornosti manželství věnujeme, tím lépe. Líbilo by se mi, kdyby také média vyvolávala svým působením ve veřejnosti pozornost a zájem o lepší znalosti v této oblasti a kdyby lidem víc pomáhala jejich vztahy zlepšovat.
 
PhDr. Magdalena Frouzová je ředitelkou Institutu pro výzkum rodiny. Více na www.psychoterapie.info
anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje