úvod > Ročníky > 2012 > Ohlasy > Doporučujeme jen to nejlepší

Doporučujeme jen to nejlepší

Když jsme byli ve sboru vyzvání sdílet se písemně o manželství, nebyla přísně určená pravidla tohoto sdílení nebo témata. Hned jsem si uvědomila, o čem bych se ráda sdílela. Mluvili jsme o tom s manželem a přemýšlela jsem o tom. Ve středu byla biblická hodina a Pavlína nám tam donesla časopis Život víry, který odebíráme. Usmála jsem se uvnitř sebe sama, když jsem si přečetla titul na úvodní straně. Bylo tam: Když se manželé spolu modlí. Bylo to přesně ono, na co jsem už od neděle myslela. Tak jsem se těšila, že se na časopis doma vrhnu a přečtu jej celý, ale potom jsem si jej zakázala. Čtení by ovlivnilo mé myšlenky, možná bych i nějakou přejala a už by příspěvek nebyl autentický. I když si myslím, že když se s tím (nějakou myšlenkou nebo obsahem) mohu plně ztotožnit a prožívám to stejně, tak už to není zcizení myšlenky, ale stejně … Takže pořadí je jasné. Napřed napíši to vlastní, co máme společně se Štěpánem na mysli a časopis bude teprve až potom, za odměnu.

Téměř každé ráno už dlouhá léta máme s manželem ranní ztišení. Přečteme ranní chvilky (krátká zamyšlení nad Hesly Jednoty bratrské) a k tomu odpovídající texty v Písmu, potom následují společné modlitby. Když se stane a Štěpán ráno brzy odjíždí, jen to jen občas a nemáme ráno společnou chvíli před Pánem, jsem rozmrzelá. Sice si text přečtu sama, modlím se sama, ale není to totéž … Máme tyto chvíle moc rádi, dlouhodobě to takto ráno praktikujeme, a niterné chvíle před Bohem utvrzují i naše manželství. Je to dobrý start do nového dne. Přečtené slovo z Písma k nám může mluvit i přes den, může se nám i připomínat. Jsme tak povzbuzeni, potěšeni, nasměrováni k Písmu, k přemýšlení o Bohu. Ale také jsme chráněni, zaštítěni a také posíleni Písmem ke každodennímu boji a když přinese den i zlé věci tak jsme silnější.

Proto vám o tom píšeme. Jsme za naše společné ranní chvilky tak rádi, oba víme jak je to pro naše manželství dobré, že vám chceme nabídnout: Zkuste to také, pokud to už dávno nepraktikujete. Právě dopisuji a Štěpán přišel z práce domů, položila jsem mu otázku kvůli vám, protože já odpověď znám: „Štěpáne, co pro tebe ranní ztišení ve dvou znamenají.“ A odpověď: „ Čtení z Ranních chvilek pro mne znamená každodenní soustředění se a ztišení společně s manželkou před Bohem a po čtení také následující společné modlitby jsou vyzbrojením a posilou pro začínající den. Protože vše sdílíme společně a otevřeně sbližuje nás to a vnímáme mnohokrát vše stejně…

Manželé Červeňákovi

anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje