úvod > Ročníky > 2012 > Ohlasy > Příspěvek na NTM

Příspěvek na NTM

Petr:
V loňském roce jsem byl uveden nikoliv do síně slávy, ale do dědečkovského stavu. To znamená, že už za sebou mám několik desítek let manželství, což mne opravňuje k tomu, že se mohu ohlédnout zpět a provést jakousi rekapitulaci svého manželství.
Takže: ženil jsem se, dle slov mojí maminky, brzo. Až tak brzo to nebylo, byl jsem již několik let plnoletý. A ani jsem se nemusel ženit, ale svoji milou jsem si bral, protože jsem byl zamilovaný. Zamilovaný jsem i dnes, ale na jiné kvalitativní úrovni - říká se tomu láska.
Vrátím se na začátek – věřím tomu, že vše bylo a je v Boží režii i když věci probíhají jakoby normálně, mají svojí logiku a posloupnost. S mojí manželkou jsem se kdysi kdesi potkal a byla to láska na první pohled. To jsem ještě zdaleka netušil, co se v mojí ženě skrývá. Nyní mohu s plnou zodpovědností prohlásit, že Bůh mne obdařil ženou statečnou a její cena je nad všechny perly.
Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Troufám si tvrdit, že manželka umí vařit a její pochoutky mi velmi chutnají. Další klenot, který jí zdobí, je to, že dokázala vychovat naše roztomilé potomky. Přikládám její výchově velký význam, protože mám za to, že to je ona, kdo dal našim dětem ten správný základ. Myslím si, že to je právě maminka, kdo utváří v dětech základní hodnoty a proto jsem také za manželku a za to, jak děti vedla, velmi vděčný.
Dále mohu prozradit, že moje žena je jakousi ombudsmankou naší rodiny – má velmi vyvinutý smysl pro spravedlnost a přirozeně ctí presumpci neviny. Což, se přiznám, mne občas dokáže trochu vyvést z rovnováhy a dochází zde k názorovým střetům. Musím také konstatovat, že moje žena je dosti trpělivá, což velmi dokázala při péči o svojí maminku a myslím, že se to projevilo i při výchově dětí.
Uznejte tedy, že by bylo vskutku škoda takový poklad minout. Jsem rád, že můžeme být s ženou spojeni jako manželé a nežijeme pouze na
tzv. hromádce, jak je dnes hodně populární. A tak se těším na další společné zážitky s vnoučaty ve společném životě.

Olga:
Původně jsem vůbec neměla v úmyslu psát něco na toto téma, protože se k tomu rozhodně necítím povolána. Po přečtení předcházejících řádků mám dvě možnosti. Buď nedovolit publikovat, nebo některé věci usměrnit a přihodit taky „svou trošku na tu druhou misku vah“. Mám totiž ráda věci v rovnováze.
Rozhodla jsem se pro druhou možnost. Myslím, že manžel trochu přehání, ale vidím to takhle: V našem vztahu jsme tři. Tak to řekl na naší svatbě br.kazatel Josef Zajíc ve svém kázání a my s ním souhlasíme. A Ten, který je v našem vztahu – v tom našem TROJITÉM PROVÁZKU (Kaz. 4,12 : Trojitý provázek se těžko přetrhne) – Ten hlavní a nepostradatelný, Ten totiž způsobuje, že se máme rádi i s chybami, kterých není nikdo prost.
A znáte to, kamínky se obrušují a hrany už nejsou ostré. Ani můj manžel už není v mnohých ohledech takový, do jakého jsem se zamilovala před mnoha lety. On je totiž v mnohých ohledech mnohem lepší než tenkrát.
A vám, kdo to ještě nevíte, prozradím, že s manželstvím je to jako s krbem. Když budete na oheň přikládat, tak vám nebude zima. A čím „přikládat“? Někdy pozorností a nasloucháním, někdy pochvalou a laskavým slovem a jindy malým překvapením různého druhu. Základem je ovšem vypozorovat, co má rád partner (ka), co ho (ji) potěší.
Přeju vám, ať vám v krbu nevyhasne, ať vaše vzájemná láska plápolá a ať vám působí radost hledání maličkostí, které působí radost našim milým.
P.S.Publikováno se vzájemným souhlasem☺
O+P Stoyovi

anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje