úvod > Studie a úvahy > Články > Eseje žáků 9. tříd ZŠ v Hronově jako příspěvek pro NTM

Eseje žáků 9. tříd ZŠ v Hronově jako příspěvek pro NTM

Jan Ježek
Z mého pohledu je to těžké posoudit. Mladým se zdá život dostatečně dlouhý, ba bylo by škoda ho promarnit láskou na celý život...
Víceméně, právě naopak, život je dostatečně krátký na to, aby láska na celý život byla možná, přestože i za ten krátký život se naskytne nespočet překážek a problémů, které při špatném přístupu k nim mohou dočasně tvrdě zaslepit naši lásku.
Jelikož neexistuje silnější pouto než láska, dalo by se říci, že v lásku na celý život věřím, i když píši váhavě.

Simona Kosinková
Já určitě ano, protože není jenom láska mezi mužem a ženou, ale například mezi matkou a dítětem. Zatímco láska mezi mužem a ženou vzniká v dospívání, či v dospělosti, k lásce mezi matkou a dítětem dochází po jeho narození nebo dokonce už před jeho narozením. Dá se tedy říci, že láska mezi matkou a dítětem je delší než jejich život.

Hedvika Kuběnová
Ano, lásku zná každý, ať k sobě, k rodičům, ke sportu nebo k partnerce či partnerovi. Hlavní je, aby byla láska opětována.
Já osobně si myslím, tedy spíš doufám, že pro každého je na světě osoba, tzv. Ideální partner/ka, se kterou stráví zbytek života, ať už se potkají v útlém mládí, nebo ve stáří, vždycky nakonec skončí spolu. Jsem asi hodně naivní, když věřím na tuto, pro někoho „blbost“, ale stejně asi celý život budu věřit, že někdy toho „ideálního partnera“ potkám.

Ondra Ludvík
NE! Jak může někdo říct navždy? Nevím, co bude za minutu, nevím, co bude zítra a už vůbec nevím, co bude na věky věků. Myslím, že v této době je pravá láska jen iluze, a že člověk spíš bude miliardář, než žít s někým na věky věků. Doba se zrychluje a na něco jako je láska není čas. Jsme spotřební společnost a i láska má jen určitý čas trvanlivosti. Nic není navždy. A už vůbec né věc jako je láska. Láska nezáleží jen na jednom člověku, ale na dvou, a jeden toho druhého neovlivní. Láska je složitá věc a zabere hodně času když má vzkvétat. Je to sice krásné, ale člověk se toho nenají, nezaplatí mu to účty a nevytvoří mu to střechu nad hlavou. Je spoustu jiných věcí, které člověku přinesou radost, ovlivní je sám a výsledek je jen na něm. Proč se zamotávat do něčeho jako je láska?

Jana Mrkousová
Podle mě je to kravina. Láska je za odměnu. Pokud se člověk chová hnusně a zajímá se jen sám o sebe, tak zůstane celý život sám. Ale pokud se ti dva lidi mají rádi, tak je láska ovine jako stříbrná nit. To znamená, že jsou k sobě spříznění. A nic a nikdo je od sebe neodežene. Každý vztah má své mouchy. Ale pokud ti dva to překonají, tak ta láska vydrží na celý život. Moje babička s dědou vydrželi spolu až do smrti babičky. I ti měli své mouchy. Člověk, který opravdu miluje, tak se mu bude stýskat celý život.

Gabriela Palijová
Věřím, že Bůh je láska. Ale vím jako taková nestačí. Láska musí být v srdci, ne ve slovech či na papíru. Nedá se jí naučit, musíte cítit ten okamžik, tu souhru pohledů. Napětí k nekonečnu, které si tvoříme v hlavě, tak skutečné. Věříme, co jiného nám zbývá? Věříme, že tenhle běh na dlouhou trať zvaný život, překonáme po boku člověka nám blízkého. Že z překážek se stanou nášlapné kameny k souznění dvou duší.(???) Takové souznění nevidíme v televizi, kde naši hrdinové procházejí kulisami Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě. Žijeme pozorováním uměle vytvořené lásky neznámých lidí a často se s jejich světy ztotožňujeme. A možná právě to vytváří ve společnosti dojem pomýlených hodnot, nejen co se lásky týče. Láska se zdá jako velká utopie. Ach, jak černobílý svět jsme vytvořili. Co nás k tomu vedlo? Někdo zaspal výchovu lásky ke svým dětem? Někdo rozbil okno do světa, kde láska vítězí nad nenávistí a nám zůstaly jen střepy hluboko pod kůží. My sami jsme to udělali.
A i já jsem v tomto ohledu pesimistkou, nutno ale říct, že s jiskrou v oku. Když vidím ty mladé páry a jejich blízkost vyjádřenou prostým objetím (obětím?). Zůstává ve mně naděje, že láska v ideálním slova smyslu existuje, třeba i na celý život.
 

anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje