úvod > Ročníky > 2010 > Ohlasy > Ing. Jan Fischer, CSc., předseda vlády ČR k Národnímu týdnu manželství 2010

Ing. Jan Fischer, CSc., předseda vlády ČR k Národnímu týdnu manželství 2010

V bohatství i v chudobě
 
Valentýn je svátkem zamilovaných. Manželství je soužitím dvou lidí, kteří chtějí společně sdílet hodnoty a ty pak dále rozvíjet a nové vytvářet, což v žádném případě neznamená, že to jde bez lásky. Řečeno slovy André Mauroise: Skutečné manželství je zvláštní směs lásky, přátelství, smyslnosti a úcty.
Při slově manželství se mi vybaví hned několik dalších slov, která k němu patří – rodina a děti, což s sebou přináší ohromnou zodpovědnost, ale i radost. Žijeme v hektické době, valí se na nás mnoho informací, ovlivňuje nás dopad globalizace, mění se společenské hodnoty, mění se vnější, i vnitřní podmínky fungování rodiny.
Naštěstí fungující rodina stále zůstává jedinou institucí, kde si člověk může užívat pocitu sounáležitosti, lásky, bezpečí, lidské i mezigenerační solidarity bez ohledu na skutečnost, zda je zrovna nahoře či dole.
K tomu musí svým dílem přispět i další důležitá instituce, kterou je stát. Ten pak musí vytvářet podmínky pro snadné fungování rodiny. To však nejsou primárně jen všechny zákonem dané dávky, či daňové slevy. Především jde o přijímání legislativních opatření, které dostatečně flexibilně budou reagovat na stále se vyvíjející a měnící potřeby rodiny a jejích členů a umožní jim tak skloubit osobní, rodinný a profesní život.

Osobně mám silný vztah k rodině, beru ji jako nejzákladnější věc. Když ji ztratíme, tak se můžeme jít klouzat. Což říkám i přesto, že jsem se jednou rozvedl. Vztahy nejsou jednoduché, není to čítanka/nejsou dopředu jasně dané, vždycky se dostanete do krizí, ale tím spíše si uvědomíte, jaká hodnota je ta zásadní. A tou je pro mě rodina.

 

Jan Fischer, předseda vlády České republiky

anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje