úvod > Studie a úvahy > Články > Tři každodenní rituály, které brání manželům, aby si zevšedněli

Tři každodenní rituály, které brání manželům, aby si zevšedněli

Když jsme se s manželkou před více než dvanácti lety vzali, byli jsme přesvědčeni, že spolu budeme mít šťastný život. Naše schůzky byly vzrušující a svatba byla jako ve snu. Vůbec jsme si neuvědomovali, že v ten den kdy jsme si řekli „ano“ se nám v mysli přepnul spínač. A opravdu, hned další den - první den našeho manželského života – jsme si oba – moje manželka a já – začali zevšedňovat.

Až při pohledu zpět si uvědomuji, co se v našem manželství brzy začalo odehrávat. Ta změna byla tehdy tak pozvolná, že jsme si ji ani nevšimli.

Před svatbou jsme se soustředili jeden na druhého, užívali si jeden druhého a naše láska rozkvétala. Po svatbě jsme ale svou pozornost začali věnovat jiným věcem. Aniž bych si to uvědomil, den svatby byl jakousi pomyslnou cílovou čárou na trati námluv, na které jsem získal lásku své ženy.

Asi za šest měsíců po svatbě jsem zjistil, že jsme vlastně hned po manželském slibu něco ztratili. Náš manželský vztah začal postupně ochabovat. Nemohl jsem přijít na to, co děláme špatně, a i když jsme na tom nebyli zas tak zle, nelíbil se mi výhled do budoucna.

Rozhodl jsem se zavolat svým třem kamarádům, kteří byli ženatí přes dvanáct let. Myslel jsem, že mají skvělé manželství a že mi dají dobrou radu.

První kamarád na mě naléhal, abych své pocity překonal. Nikdo není šťastně ženatý, řekl. Druhý mi vysvětlil, že v každém manželství počáteční vášeň zmizí a pak se do konce svého života manželé hašteří. Argument třetího kamaráda pro manželské přežití byl ten, že mám mít nízké – velmi nízké očekávání.

Zničen radami svých přátel jsem se začal obávat, že mi svatba zničí život. Naše manželství se ale začalo zlepšovat poté, co mě jsem byl požádán, abych učil předmanželský kurz, kterým musí projít páry, jež se chtějí nechat oddat v katolické církvi.  Moje první reakce byla: zbláznili jste se? Na to se nehodím. Ale nakonec jsem tu výzvu přijal.

Tím začala pro nás nová kapitola. Když jsme se spolu doma na ten kurz připravovali, během pouhých dnů jsme s manželkou pocítili v našem vztahu posun.

Výzkum odborníků na manželství, konkrétně Dr. Johna Gottmana, autora knihy Proč manželství uspěje nebo selže, nebo Billiho Doherty, profesora věnujícího se tématu manželství a rodinná terapie na univerzitě v Minnesotě, poskytl praktické kroky k lepšímu manželství, které byly natolik jednoduché, že jsme je snadno mohli aplikovat i do našeho manželství.

Když Dr. Doherty ve svém projevu vysvětluje přirozený trend v manželství, říká velmi důležitou věc: romantika, náklonnost, uznání a komunikace odeznívají v průběhu času ne proto, že by se manželé přestali mít rádi, ale protože si zevšední.

Podle Dohertyho je sice důležité vybrat si správného partnera, ale k trvalé spokojenosti manželů je zapotřebí strategie. Klíčem je být „uvědomělým párem“, který jedná cíleně, t.j. manželé mají společný plán, jak rozvíjet ve svém vztahu to pozitivní.

Manželské páry, které mají své zvyky, rituály a tradice, mají obvykle lepší výbavu k tomu, aby si nezevšedněli a mohli pěstovat dlouhodobý pozitivní vztah.

Zde jsou tři důležité rituály, které nám s manželkou pomohly, abychom si nezevšedněli a nevzdálili se jeden druhému.

1. Navykněte si mít schůzku každý den

Podle Dohertyho jsou nejdůležitějším momentem vašeho manželství chvíle opětovného setkání a jak se spolu zdravíte. Pokud si totiž dáte záležet na tom, jak se zdravíte, pak se na sebe i těšíte. Pokud je vám jedno, jak se zdravíte a nezáleží vám na tom, po čase se vaše těšení může postupně ztratit. Když se hned „ve dveřích“ kritizujete a jste na sebe nepříjemní, postupem se opětovného shledání spíš budete bát.

Když jsem si uvědomil potřebu denního rituálu v našem manželství, vybavil jsem si rituál svých rodičů, který na mě udělal hluboký dojem, když jsem byl ještě dítě. Dělali to jen zřídka, občas po večeři můj táta vyzval mámu, aby si s ním zatančila.

V tu chvíli jsem se vnitřně zavázal, že když přijdu domů a budu se zdravit se svou ženu, zatančím si s ní. Kdykoli jsem se vrátil domů, nejdříve jsem šel za ní a řekl jí: „Musím si s tebou zatančit.“ Když jsem se z práce dostal domů příliš pozdě nebo jsem byl na cestách, snažil jsem se to vynahradit tak, že jsem jí poslal video-polibek přes iPhone. Jednou jsme si spolu dokonce zatančili přes FaceTime.

Popravdě, důslednost vzájemného zdravení zcela změnila naše manželství. Každý den má v sobě romantiku s projevy náklonnosti a s manželkou jsme oba vždy nadšeni, když se znovu vidíme.

2. Každý den si vyhraďte dvě minuty na nerušenou komunikaci.

Gottman zjistil, že dvě minuty ničím nerušené konverzace denně mohou znamenat víc než když budou spolu manželé trávit celý týden bez vzájemné pozornosti. I když nejsem ranní ptáče, předsevzal jsem si, že se každý den vzbudím trochu dřív, abych s manželkou posnídal.

Snídaně ale není náš ranní rituál, Gottman totiž zjistil, že jídlo také rozptyluje. Když dosnídáme, vyzvu manželku, aby si mi sedla na klín a pak se sdílíme o tom, jak bude vypadat den.

Hned ráno máme rituál, který buduje romantiku, náklonnost a spojení. Zjistili jsme, že ten hezký pocit nám pak vydrží celý den. Dvě minuty pozorné komunikace a chvilka tance slouží k obnově našeho každodenního spojení.

3. Denně uvádějte do praxe rituál pochvaly/ocennění.

Žel, páry mají tendenci postupně brát to dobré za samozřejmost, dokonce si časem toho dobrého přestanou všímat. Místo hezkých věcí si všímají chyb a nedostatků.

Jelikož nás Gottmanův výzkum zaujal, začlenili jsme rituál pochvaly do svého každodenního rozvrhu. Naučili jsme se děkovat si i v průběhu dne. A než jdeme večer spát, sedneme si, počítače vypnuté, a znovu si navzájem děkujeme za všechny velké i malé věci, které jsme pro sebe udělali navzájem.

Když jsme s tím rituálem začali, s úžasem nám došlo, kolik toho během dne jeden pro druhého udělá. Na mé ženě mi dost vadily maličkosti a málem jsem kvůli nim zapomněl, jak je úžasná. Děkovný rituál na konci dne nám pomohl k mnohem větší toleranci vůči chybám a malým přehmatům druhé strany.

Většina párů dovolí, aby jejich manželství postupně uvadalo, a často si to ani neuvědomují. To ale neplatí o nás a nemusí to platit ani o vás. Denní rituály udržují v manželství silné pouto a díky nim je romantika, náklonnost a vzájemné ocenění každodenní součástí manželského soužití.

anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje